Hodowcy oraz zwykli właściciele zwierząt niejednokrotnie będą mieć wiele dylematów, jeżeli chodzi o skorzystanie z usług weterynaryjnych. Amatorzy szczególnie często będą wychodzić z założenia, że w zasadzie z bardzo dużą ilością dolegliwości możemy sobie poradzić samodzielnie. Czy jest to jednak do końca uprawniona teza? Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że tak samo jak w przypadku ludzi, u zwierząt będą występowały bardzo zróżnicowane dolegliwości. Mogą być bardziej lub mniej poważne. Z niektórymi problemami możemy więc sobie poradzić samodzielnie, a z innymi niestety nie. Najważniejsze jest, aby reagować w odpowiednim momencie.
Kiedy bezwzględnie musi być odwiedzony weterynarz?
Jakkolwiek nie będziemy analizować kwestii związanych z leczeniem zwierząt, w wielu sytuacjach będziemy musieli reagować natychmiastowo. Jeżeli wyraźnie widzimy, że kot albo pies, czy też inne zwierzę, które mamy w domu zachowuje się inaczej aniżeli zwykle, to całkiem możliwe, że jest chore. Czasami oczywiście zwierzęta po prostu mają trochę gorszy nastrój, tak samo zresztą jak ludzie. Wiele osób wciąż wychodzi z założenia, że zwierzę może i ma jakieś uczucia, ale nie ma zbytnio skomplikowanej psychiki. Tymczasem przecież funkcjonuje już nawet oddzielna kategoria w zakresie nauk medycznych, która jest zwana zoopsychologią. Ta właśnie dziedzina wiedzy będzie się zajmować funkcjonowaniem psychicznym zwierząt i pomaganiem im w różnych problemach. Tak więc natychmiastowe nasze reakcje są najważniejsze i właśnie, gdy dzieje się coś niepokojącego, to weterynarz musi być natychmiast odwiedzony.
Regularne badania u weterynarza niezbędne?
Nie zapominajmy też oczywiście o tym, aby poza takimi nagłymi wypadkami regularnie pojawiać się u weterynarza. Szczególnie będzie to też istotne, jeżeli w przeszłości zwierzę przechodziło trochę poważniejsze choroby. Wtedy realizowana może być diagnostyka obrazowa. Czasem trzeba wykonać USG albo zrobić zdjęcie rentgenowskie. O tym jednak zawsze już podczas wizyty zadecyduje lekarz weterynarii.