Do czego można wykorzystać płyty OSB?

Płyty OSB stają się coraz bardziej popularne, ze względu na swoją jakość względem ceny. Można jest wykorzystać na wiele sposobów, dzięki czemu są one chętnie kupowane np. do wykończeń mieszkań. Są one na tyle uniwersalne, że nawet klejenie płytek na OSB nie jest problemem, jeśli tylko nauczymy się kilku rzeczy.

Do czego można użyć płyty OSB?

Przede wszystkim płyty OSB wykorzystywane są zamiast sklejki. Dzieje się tak ze względu na to, że OSB jest o wiele bardziej praktyczne i posiada więcej zastosowań dodatkowych. Możemy je wykorzystać, chociażby jako nośne zewnętrzne i wewnętrzne oraz jako poszycia dla dachów, a także ścian. Na tym nie kończy się jednak użyteczność płyt OSB. Możemy ich także użyć jako poszycia podkładów podłogowych. Jest to zwłaszcza praktyczne ze względu na to, że pozwala nam także na klejenie płytek na OSB. Dzięki temu będziemy mogli wszystko dużo lepiej przygotować i zabezpieczyć. Jako poszycie podłogowe, płyty OSB sprawują się dobrze ze względu na ich niską tendencję do zniekształceń i bardzo długą przeżywalność. Dlatego, jeśli wykorzystamy płyty OSB, będziemy mogli być pewni, że wszystko uda się nam tak, jak planowaliśmy.

Jak skutecznie przeprowadzić klejenie płytek na OSB?

W przeciwieństwie do normalnego układania płytek, które nie jest ciężkie, jeśli robimy to na płytach OSB, musimy nauczyć się kilku rzeczy. Najpierw musimy pozbyć się zbędnych śmieci i wyrównać płytę do równego poziomu. W tym celu potrzebujemy papieru ściernego, po to, żeby płytę odpowiednio przygotować. Kiedy już skończymy poprzedni krok, musimy przygotować impregnat. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że taka płyta to wciąż drewno. Jeśli odpowiednio zaimpregnujemy płytę OSB, to przetrwa ona długie lata. Później wykorzystamy klej wysokoelastyczny, dzięki któremu klejenie płytek na OSB będzie skuteczne. Pamiętajmy o tym, żeby grubość płytki nie przekroczyła 22mm. W innym wypadku mogą zacząć pojawiać się problemy ze względu na grubość płytki. W drugą stronę działa to podobnie. Jeśli płyta będzie zbyt cienka może pęknąć.