Wzrok to niezwykle istotny zmysł, o który warto dbać przez całe życie. Z wiekiem każdego czekają pewne zmiany, związane z pojawieniem się krótkowzroczności, jednak nie wszyscy jesteśmy skazani na noszenie okularów już od najmłodszych lat. Bywa, że decydują o tej kwestii geny, na które nie mamy wpływu, ale nie dotyczy to wszystkich. Warto więc wiedzieć, co poprawia wzrok i jak można go ćwiczyć, aby nie pogarszał się jego stan. Zdrowe nawyki dobrze jest przekazywać dzieciom, aby mogły się cieszyć dobrym wzrokiem przez całe swoje życie.
Co poprawia wzrok?
Okazuje się, że odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia oczu i zachowania dobrego wzroku. Nie powinno w niej zabraknąć beta-karotenu, czyli po prostu witaminy A. Składnik ten można znaleźć na przykład w marchewce, jarmużu, dyni, czerwonej papryce i szpinaku. Jedną z ról witaminy A jest zwalczanie wolnych rodników, które mogą powodować uszkodzenia wzroku.
Bardzo ważną rolę pełni także witamina C, ponieważ wzmacnia tkanki krwionośne i odżywia tkanki oka. Duże ilości witaminy C można znaleźć w czarnej porzeczce, jagodach, cytrusach, czerwonej papryce, ale również w natce pietruszki, szpinaku lub jarmużu.
Kolejną witaminą wpływającą na poprawę wzroku jest witamina E. Umożliwia ona lepsze wchłanianie beta-karotenu i znajduje się w orzechach, olejach roślinnych oraz pestkach dyni i słonecznika. Warto również zwrócić uwagę na minerały, takie jak cynk, mangan, czy selen. Zdecydowanie powinny się znaleźć w diecie osoby dbającej o wzrok.
Jak ćwiczyć wzrok?
Osoby, które dużo pracują przed ekranem komputera zdecydowanie powinny pamiętać o tym, aby robić sobie przerwy na trening wzroku. Przede wszystkim, należy w takiej sytuacji patrzeć w dal i próbować wyostrzać oddalony obraz. Ciągłe patrzenie z bliska na monitor komputera, ekran smartfona, czy telewizora bardzo negatywnie wpływa na jakość wzroku. Najlepiej jest wykonywać tego typu ćwiczenia w trakcie każdej przerwy. Szczególnie dzieci, które są dziś bardzo narażone na działanie niebieskiego światła, powinny trenować patrzenie w dal.