Jak uważać na nasze kolana podczas uprawiania sportu?

Wiele osób ćwicząc, zapomina o tym, że nasze ciało jest bardzo delikatne. Nawet najprostsze ćwiczenie, które jest źle wykonywane, może spowodować poważny uraz. Tyczy się to zwłaszcza nóg. Bardzo wrażliwe jest np. więzadło acl, którego zerwanie może być dla nas bardzo problematyczne.
Na co trzeba zwracać uwagę, żeby nie żeby więzadło acl było bezpieczne?

O czym należy pamiętać?

Bardzo często sportowcy amatorzy zapominają o tym, jak bardzo ważna w całym procesie ćwiczeń jest rozgrzewka. Nie rozgrzewając naszego ciała przed treningiem, nie ryzykujemy jednak tylko tym, że zerwie nam się więzadło acl. Ryzyko nierozgrzanych mięśni przed wysiłkiem fizycznym może nawet skutkować uszkodzeniami mięśni, które zakończą naszą sportową przygodę. Dlatego nawet niedługa rozgrzewka jest bardzo ważna, jeśli nie chcemy narażać się na niebezpieczeństwo. Więzadło acl jest o tyle ważne, że jest wewnętrznym więzadłem stawu kolanowego. Właśnie z tego powodu, podczas rozgrzewki nie możemy zapomnieć o odpowiednim rozgrzaniem kolan. Mimo wszystko, wiele ćwiczeń na siłowniach opiera się na tym, że kolana bardzo mocno pracują. Dlatego rozgrzewając swoje mięśnie, starajmy się pamiętać nawet o tych częściach mięśni, które pozornie wydają się nieważne.

W jaki sposób radzić sobie z zerwanymi więzadłami acl?

Niestety, ale w takiej sytuacji pozostaje nam już tylko operacja. Jest to o tyle niekorzystne, że łączy się ze sporym czasem, podczas którego nie będziemy mogli się wysilać. Po udanej operacji więzadła będziemy musieli chodzić jeszcze na rehabilitacje, które spowodują, że przez 7-8 tygodni nie będziemy mogli podejmować się wysiłku fizycznego. Poza tym kilka dni po operacji będą dla nas nieznośne, ze względu na ciągły ból, który będziemy odczuwać. Nie jest też dobrym pomysłem, żeby zignorować zerwanie więzadła. Jeśli nie jest ono w poważne, to owszem, nie będziemy tego jakoś bardzo odczuwali. Jednak wraz z biegiem lat, nasze kolano będzie sprawiało coraz większe problemy, a w pewnym wieku możemy już nie móc przeprowadzić operacji.