Regulowane płozy do rolek – warto?

Czy moje płozy są regulowane? To jest pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać. Nawiasem mówiąc, lepiej o tym pomyśleć przed zakupem rolek, zwłaszcza jeśli chodzi o fitness lub rolkarstwo szybkie. Większość rolek w podstawowej wersji ma swoje płozy i resztę elementów w jednej konstrukcji, dlatego jeśli zależy Ci na opcji regulowanej – takich płóz musisz szukać z wyprzedzenie. Płozy do rolek mogą być również nitowane, zwłaszcza w modelach hokejowych. W takich przypadkach nie można ich regulować.

Kiedy regulowane płozy do rolek mogą okazać się przydatne?

Pomijając fakt, że skorzystają z tego rozwiązania dzieci, których stopy wciąż rosną – to jeśli Twoje stopy mają tendencję do pochylania się do wewnątrz lub na zewnątrz przy pierwszym włożeniu rolek, prawdopodobnie i płozy będą potrzebowały pewnego dostosowania. W agresywnych modelach rolki bardzo rzadko oferują możliwość regulacji. Jeśli jednak uda Ci się takie znaleźć technika ich dopasowania zwykle jest bardzo łatwa i nie będziesz mieć problemu z dopasowaniem rolek do swoich potrzeb.

Cechy szczególne płóz w rolkach szybkościowych W rolkarstwie szybkim, kiedy jeździsz na rolkach z niską cholewą – potrzebujesz bardzo precyzyjnej regulacji, ponieważ wysokość kół zwiększa obciążenie kostek. Źle umieszczona płoza może prowadzić do bólu i urazów wokół kostki: punktów ucisku, skaleczeń lub oparzeń, bólu ścięgien. Tutaj regulacja przód-tył ma ogromne znaczenie. Kiedy płpza ma kilka podłużnych otworów lub długie otwory wzdłużne, można ją regulować mniej więcej do przodu lub tyłu rolki.
Ogólnie rzecz biorąc radzimy wycentrować płozę pod butem, aby nie naciskać zbyt mocno palcami lub piętą. Będziesz mieć lepszą równowagę.