Specjalistyczny transport – z pomocą operatora logistycznego

Niektóre przedsiębiorstwa od samego początku swojego funkcjonowania rozwijały własne łańcuchy dostaw, floty pojazdów, pracowników transportowych i szlifowały procedury logistyczne według własnych potrzeb i osiąganych wyników. Przy dynamicznym wzroście gospodarczym oraz postępująćej globalizacji, wielu przedsiębiorców musiało jednak zacząć korzystać z pomocy operatorów logistycznych, którzy mają ogromne doświadczenie zarówno w planowaniu jak i realizowaniu transportu na najróżniejszych trasach i z rozmaitym towarem. Dzisiaj rynek usług logistycznych i outsourcing w tym zakresie cały czas rośnie, bez względu na to, czy zadaniem jest transport części zamiennych do pojazdów specjalistycznych i wielkogabarytowych, przewóz chemikaliów niebezpiecznych albo leków, zwierząt itp. Im bardziej złożony problem transportowy, im trudniejsza trasa lub bardziej specjalistyczny ładunek – tym bezpieczniej jest korzystać z pomocy fachowych firm logistycznych.

Lotniczy, morski lub kolejowy transport części zamiennych

W przemyśle i produkcji zaawansowanych technologii, bardzo ważna jest dostępność podzespołów bazowych, a co tym idzie róewnież dostępność stałej liczby zamienników. Wady fabryczne, awarie podczas użytkowania czy potrzeby wymiany na wyższe parametry – oto powody, dla których niemal każdy producent np. samochodów, sprzętu komputerowego czy AGD, musi wkalkulować w swoje moce przerobowe także stworzenie odpowiedniej partii części zamiennych. Rynek następnie sprowadzdza te części i dystrybuuje je regionalnie lub międzynarodowo, a barzdo ważnym elementem całego łańcucha dostaw jest transport nie tylko drogowy, ale również lotniczy, morski oraz kolejowy. Tymi środkami przetransportować można jednorazowo znacznie większy ładunek na znacznie większe odległości, co podkreśla GEFCO.

Specjalistyczna flota pojazdów do specjalistycznego transportu

Nie tylko przewożenie niebezpiecznych środków chemicznych i toksycznych wymaga posiadania odpowiednich uprawnień przez personel obsługujący transport. Wiele z rodzajów ładunku wymaga także zagwarntowania np. odpowiedniej temperatury – tak jest chociażby z żywonością i produktami leczniczymi, które często podróżują samochodami-chłodniami. Z kolei transport żywych zwierząt wymaga spełnienia innych surowych kryteriów, dlatego w zależności od rodzaju ładunku, trzeba poszukiwać firm najbardziej doświadcznych w obsłudze zleceń tego typu.