Jak dbać o wellbeing w firmie?

Jak dbać o wellbeing? – to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej przedsiębiorców. Ty również się do nich zaliczasz? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie! Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Dlaczego warto?

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że poziom dobrostanu psychicznego wszystkich pracowników wpływa na to, jak wygląda środowisko zawodowe. Dlatego każdy, kto prowadzi własną firmę i chce stworzyć zgrany zespół, który jest szczęśliwy i usatysfakcjonowany, powinien zadbać o wellbeing w pracy. Takie podejście zapewni wymierne korzyści i to obu stronom.

W przypadku pracowników odczuwanie radości z wykonywania pracy wpływa na obniżenie stresu, czy poprawę kontaktów ze współpracownikami, co przekłada się na większy poziom życzliwości oraz budowanie poczcie wspólny. Z kolei dla samej firmy dobrostan psychiczny sprawia, że atmosfera w miejscu pracy staje się o wiele lepsza, rozwijają się relacje międzyludzkie. Wpływa to także na zwiększenie zaangażowanie, efektywność pracowników, czy ich motywację do pracy, więc w dłuższej perspektywie także na sukces przedsiębiorstwa.

Nie sposób pominąć również tego, że dobrostan dobroczynnie wpływa na stan zdrowia psychicznego, czy fizycznego. To bardzo ważne, ponieważ depresja, otyłość, wypalenie zawodowe, czy chroniczny stres to choroby cywilizacyjne, które stanowią zagrożenia dla przedsiębiorstw. Aby się zmierzyć z tymi problemami i im skutecznie przeciwdziałać, przedsiębiorcy powinni wprowadzać do miejsca pracy koncepcję wellbeing.

Jak zapewnić dobrostan w miejscu pracy?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że zapewnienie dobrostanu w miejscu pracy będzie bardzo trudne, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy mamy do czynienia z tego typu działaniami. Jednak wystarczy wdrożyć odpowiednie działania,  a wszystko przebiegnie bardzo sprawnie i bezproblemowo. Przede wszystkim mowa tutaj o zapewnieniu pracownikom poczucia stabilności i bezpieczeństwa zatrudnienia, a więc o stałej umowie, pensji na czas, czy planowych podwyżkach.

Do tego kluczowe znaczenie ma też dobra atmosfera w pracy, czy promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Nie sposób pominąć także zapewnienia karnetu do siłowni, ponieważ nic tak dobrze nie rozładowuje napięcia, jak ruch, czy o dobrej ergonomii pracy i bezpieczeństwie na stanowisku.

W razie jakichkolwiek problemów z osiągnięciem dobrostanu w miejscu pracy zawsze możemy pomyśleć o wykorzystaniu specjalnych narzędzi, w tym na przykład aplikacji, które zapewniają dostęp do cennych wskazówek i informacji.